Как сами да подберем правилният за нас UPS?
Това е въпрос, който на пръв прочит изисква поне наличието вкъщи на един дипломиран електроинженер, но всъщност нещата, които Ви трябват са
- калкулатор
- упътванията на електроуредите Ви
- списък на Вашите устройства
Ето и стъпките, които е добре да следвате:
1. Определете кои електрически устройства във Вашия офис, дом, лаборатория и т.н. са критични относно прекъсвания в електрозахранването.
2. Разгледайте упътванията им или стикерите залепени близо до захранващите ги кабели за данни относно максималната консумация на електричество било то във ватове или в ампери. Ако е в ампери преобразувайте в мощност по формулата S = 230V*A(стойността в ампери). Получената стойност на мощността S е в единицата VA, в която най-често се предлагат UPS. Посочената информация важи за монофазни уреди. Ако намерите стойността във ватове, в общия случай можете да я считате за 10% по ниска от стойността във VA.
Сумирайте мощността на всички избрани уреди.
3. Сумарната мощност умножете поне по 1.25, за да си осигурите запас от мощност в случай на грешно предвиждане или в случай, че искате да добавите още електрически устройства да се захранват от UPS.
4. Колко време ще може UPS да захранва уредите ако спре тока?
Обикновено UPS със стандартно количество батерии може да издържи без захранване около 3 минути при 100% натоварване. Ако Вие сте оразмерили вашият UPS с 25-30% запас, както Ви посъветвах в точка 3, то тогава ще се радвате на автономна работа от батерии около 6 минути. При 50% натоварване 10 минути и т.н. Могат да се свържат допълнителни батерийни блокове за удължаване на автономията.
За по-прецизно определяне на очакваната автономна работа препоръчваме да използвате калкулатори за живот на батерията или да ни запитате чрез контактната форма.
5. Уреди с голям пусков ток!!! Някои уреди имат голяма начална консумация (пикова), която ако не е отчетена може да доведе до претоварване на UPS и следователно до превключвания на байпас или повреда. Ето някой от уредите с голям пиков ток при включване:
- LED осветление - до 10 пъти над нормалната мощност
- Лазерни принтери и копирни машини нисък клас или стари модели.
- климатици и хладилници без инверторно захранване - до 5 пъти над нормалната мощност
- сървъри - до 10 пъти в момента на включване
- ролетни електрически врати - типично 2 до 3 пъти над нормалната мощност, но в някой случаи до 6 пъти.
6. В случай че имате въпроси или е трудно да определите сами нужната ви мощност на UPS, не се колебайте да се свържете с нас за консултация.
Остави коментар Cancel Reply